Şifalı Termal Oteller

Şifalı Termal Oteller, yeraltı sularının yeryüzüne çıktığı alanlarda tedavi ve konaklama amacıyla kurulan tesislerdir. Bu tesislerde mineral ve madenler bakımından zengin olan yüksek sıcaklıktaki yeraltı suları kullanılır. Misafirlerine aynı anda hem tedavi hem de konaklama imkanı sunan termal oteller, sağlık turizminin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.

Asırlardır çeşitli sağlık problemlerini gidermek amacıyla kullanılan bu termal sular günümüzde termal otellerin kurulmasıyla birlikte daha konforlu bir hal almıştır. Yeraltı sularının iyileştirici etkilerinden faydalanmak isteyen insanlar termal oteller sayesinde hem tedavilerini gerçekleştirme hem de konaklama imkanı bulmuşlardır. Bu durum da daha fazla insanın kaplıcalardan ve termal sulardan faydalanmasını sağlamıştır.

Eklem ve kas ağrıları, cilt ve deri hastalıkları, romatizmal hastalıklar, sindirim problemleri, bel ve boyun fıtıkları, sakatlanmalar ve ortepedik rahatsızlıklara sahip olan kişiler termal otellerde banyo kürleri ve içme suyu kürleriyle tedavilerini olmaktadırlar. Buradaki tedavilerin süresi hem rahatsızlığın boyutuna hem de doktor tavsiyesine göre değişmektedir. Bu sebeple termal suların bulunduğu bölgelerde konaklayacak bir tesisin olması dikkat edilecek detaylar arasında yerini almaktadır. Bu otellerde gerçekleştirilen tedaviler genellikle doktor tavsiyesi üzerine şekillenmiş olup, fizik tedavi uzmanlarının programı dahilinde yürütülmektedir.

Kan dolaşımının artması, solunum yollarının açılması, eklem ve kas ağrılarının azalması, iç organların işlevlerinin arttırılmaıs, hormonal dengenin sağlanması ve vücut esnekliğinin geri kazanılması gibi amaçlarla hastalar tarafından tercih edilen termal oteller; banyo, kısmi banyo, içmece ve peloid gibi alternatif tedavi yöntemleriyle işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Kaplıcaların etrafına kurulmuş olan termal oteller misafirlerine tedavi ve tatili bir arada sunan ender tesislerden bir tanesidir. Burada yer alan özel bölümler sayesinde çeşitli rahatsızlıkların giderilmesi adına işlemler yapılmakta olup özel kaplıcalar, çamur banyoları, saunalar, hamamlar ve masaj salonları ile misafirlere sağlık hizmeti verilmektedir.

Otel seçimi sırasında bölgede bulunan kaynak sularının nasıl olduğu ve hangi özellikleri taşıdığı araştırılmalı, hangi rahatsızlıkların tedavisi konusunda faydalı olduğu incelenmelidir. Tedavi amaçlı gidilen termal otellerin tesis özellikleri ve sunduğu imkanlar iyi analiz edilmeli, mutlaka doktor bulunduran tesislere öncelik verilmelidir.