Şifalı Sular

Yeraltı kaynaklarından gelen ve yüksek sıcaklıklarda bulunan termal sular, çeşitli rahatsızlıklara iyi gelmesi nedeniyle şifalı sular olarak da adlandırılmaktadır. Bu sular içerdiği yüksek maden ve mineral değerleriyle insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Yüzyıllardır insanlar tarafından şifalı su olarak adlandırılan termal suların sağlık için kullanımı ise neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir.

Bulundukları bölgeye ve kaynağına göre içerikleri değişen şifalı suların insan vücuduna etkileri de birbirinden farklıdır. Genellikle içerisinde bulunan kükürt, tuz ve sodyum klorür bileşenlerine göre sınıflandırılan bu suların ortak özelliği ise hepsinin insan cildine fizyolojik olarak uygun olmasıdır. Bu nedenledir ki insan sağlığı ve çeşitli hastalıkların tedavisi konusunda oldukça etkili ve kalıcı çözümler sunmaktadır.

Şifalı su olarak adlandırılan termal sulardan kaplıca ve içmece olarak iki şekilde faydalanılır. Buradaki tercih tamamen rahatsızlığın yapısına ve kişinin tercihine bağlıdır. Bazı hastalık durumlarında şifalı sulardan kaplıca olarak faydalanılması önerilirken, bazen de içmece olarak tercih etmek daha faydalıdır. Genellikle soğuk olan sular içmek için önerilir ve sıcak olan sulardan kaplıca olarak faydalanılması tavsiye edilir. Fakat bu genelleme suyun kaynağına ve çıktığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Her iki durumda da rahatsızlıkların giderilmesi ve tedavi edilmesi konusunda şifalı sular oldukça etkilidir.

Genellikle kas ve iskelet sistemi sorunları, romatizmal hastalıklar, egzama, akne ve diğer cilt problemleri, burun tıkanıklığı, nörolojik hastalıklar, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları ve kalp damar hastalıkları gibi nedenlerle tercih edilen şifalı sulardan doğru bir şekilde yararlanıldığı takdirde bu sular; metabolizmayı hızlandırır ve düzenler, romatizma ağrılarını hafifleterek belirtilerini ortadan kaldırır, solunum yolunu açar, eklem ve kas ağrılarını azaltır, cilt üzerindeki kusurların kapanmasına yardımcı olur, kan dolaşımını arttırır ve vücut ısısını düzenler.

Sadece hastalıkların tedavisi için tercih edilmeyen şifalı sulardan; dinlenmek, rahatlamak, gevşemek, kaygı ve stresten uzaklaşmak amacıyla da yararlanmak mümkündür. Ayrıca migren, stres ve strese bağlı hastalıkların rehabilite edilmesi amacıyla da kullanılan şifalı sular hem fizyolojik hem de psikolojik olarak insan sağlığı açısından oldukça etkili ve önemlidir.