Şifalı Dualar

İnsan yaşamının en önemli unsurlarından birisi de sağlıktır. Sağlığı kaybetme ihtimali bile bir çok insan için baş etmesi zor bir düşüncedir. Herhangi bir sebepten dolayı sağlığını kaybeden ya da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan kişiler doktorlara başvurarak tedavi yolları aramanın yanı sıra şifa için Allah’a (C.C) dua ederler. Hastalanan kişiler için dua etmek manevi olarak önemli bir şifa kaynağıdır. Kur’an-ı Kerim’de yer alan bazı ayetlerin hastalığa karşı şifa niyetiyle okunması tavsiye edilir.

Hastalığa yakalanan kişiler ihtiyarlık ve ölüm dışındaki diğer rahatsızlıklara karşı her zaman bir şifa kaynağı olduğunun bilincindedirler. Doktorlara giderek tedavi yolları aramakla birlikte Allah’a (C.C) sığınıp şifa için dua ederler. Dua eden kişi kendisine manevi anlamda bir destek bulur. Sıkıntılarından kurtulma umudu kişiye ve çevresindekilere güç verir. Bu sebeple hasta ve yakınları modern tıptan yardım alırken şifalı duaları etmeye de devam ederler.

Şifalı dualar sadece fiziksel rahatsızlıklara karşı değil ruhsal konulardaki rahatsızlıklarda da edilir. İnsanın bedeninin olduğu gibi ruhunun da bazı ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığı ve bastırıldığı zaman çeşitli ruhsal sıkıntılara sebep olabilir. Zaman zaman buhranlar ve iç sıkıntıları insanların ruhunu rahatsız eder ve böyle durumlarda da şifalı dualardan yardım alınabilir. Ayrıca üzerinde nazar, sıkıntı ve bela olduğunu düşünen kimseler tarafından da şifa duaları okunabilir.

Ruhsal sıkıntılar sebebiyle edilen dualarla da şifa bulmak mümkündür. Dua ile paylaşılan en özel duygular ve istekler insanlarda rahatlamaya sebep olur.  Edilen dua kişinin umudunu kuvvetlendirir ve sıkıntılarını giderir. Kişi kendisini rahatlamış ve ferahlamış hisseder, ruhunu tüm olumsuzluklardan ve yüklerden arındırır. Dua eden kişi ruhsal olarak şifa bulur.

Tıbbi olarak gerekli tüm tedavi yöntemlerinin uygulanmasının ardından tedaviyi manevi olarak da kuvvetlendirmek ve desteklemek için dualar en büyük kurtarıcı olacaktır. Hastalar kendileri için dua edebileceği gibi hasta yakınları da onların bu zorlu süreçlerinde şifa dileme niyetiyle dua edebilirler. Kur’an-ı Kerim’de geçen şifa konulu dualar bu konuda hasta ve yakınlarına yol gösterecektir.