Şifalı Bitkiler

Doğanın iyileştirici gücü olarak tabir edilen şifalı bitkiler hem modern tıp hem de alternatif tıpta çeşitli hastalıkların tedavisi için asırlardır kullanılmaktadır. Çok eski çağlardan beri kullanılan bu bitkiler hastalıkların tedavisi, hafifletilmesi ya da önlenmesi amacıyla tercih edilmektedir.  Günümüzde yoğun olarak gıda ve kozmetik endüstrisinde kullanılan şifalı bitkiler, geleneksel mutfaklarda varlıklarını hala sürdürmektedir.

Şifalı bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanılması neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. Fakat kullanım öncesinde hangi bitkilerin ne amaçla kullanılacağı, tüketim miktarları ve tüketim şekillerine dikkat edilmelidir. Her hastalık için önerilmeyen bu bitkileri, ilaç kullanan ve kronik rahatsızlığı bulunan kişiler mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanmalıdır. Ve unutulmamalıdır ki şifalı bitkiler her hastalığı tamamen ya da kısmen iyileştirmeyebilir, fazla tüketimi bir takım olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bu şifalı bitkileri alırken güvenilir yerleri tercih etmek ve paketleme tarihinden emin olmak olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Çeşitli rahatsızlıklara kolay, ulaşılabilir ve ekonomik çözümler üretmesiyle birlikte şifalı bitkiler günümüzde önemini hala korumaktadır. İlaç ve benzeri tedavi yöntemlerine ulaşamayan ya da tercih etmeyen kişiler, doğanın mucizesini kullanarak rahatsızlıklarını hafifletmeyi amaçlamaktadır. Farklı kullanım alanları ve çeşitli faydalarıyla pek çok insanın tercih ettiği bu bitkiler neredeyse her mutfakta kendine bir yer edinmeyi başarmıştır. Şifalı bitkilerin geleneksel kullanımlarının hala devam etmesi özellikle gelecek nesillere bırakılacak en değerli bilgilerden bir tanesi olarak kabul edilmektedir.

Soğuk algınlığı, nezle ve gribal enfeksiyonlara karşı kullanılan geleneksel ıhlamur ve adaçayı, boğaz ağrılarını hafifletmek için zencefil ve zerdeçal, antioksidan özelliğinin öne çıktığı çörek otu, solunum yolu enfeksiyonlarına karşı keçiboynuzu, sakinleştirici etkisiyle tercih edilen aslan kuyruğu, menapoz belirtilerini hafifletmek için kullanılan karayılan otu sıklıkla tercih edilen şifalı bitkiler arasındadır.

Özellikle son dönemlerde yaşlanma karşıtı etkileriyle dikkat çeken ginseng, hormon tedavilerinde önerilen yabani yer elması, kalp damar rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili olduğu bilinen alıç, bağışıklık güçlendirici etkisiyle karahindiba ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan anason da sık tüketilen şifalı bitkilerden bazılarıdır.