Faydalı Vitaminler

Vitaminler, insan vücudunun olağan faaliyetlerini ve yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için zorunlu bir ihtiyaçtır. Çoğu vitamin vücutta sentezlenemez bu sebeple doğal yollardan ve sağlıklı besinlerden bu vitaminleri almak oldukça önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin tam olarak karşılanamaması pek çok hastalığı da beraberinde getirir. Sadece tüketilen besinlerle bile kolaylıkla karşılanabilen vitamin ihtiyacını, doğru ve dengeli bir şekilde karşılamak sağlıklı ve dinç bir vücut için tahmin edilenden çok daha fazla önemlidir. Dengeli bir beslenme ile vücudumuza alacağımız;

A Vitamini: Büyüme, üreme ve embriyo gelişiminde aktif bir role sahiptir. Vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesi ve doku hücre büyümesi için gerekli olan A Vitamini, bağırsak gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca gece körlüğü, göz kuruluğu ve gözün parlaklığını yitirmesi gibi problemlerle savaşan A vitamini, daha sağlıklı gözler için mutlaka karşılanması gereken bir vitamindir.

B Vitamini: Beyin fonksiyonları ve bağışıklık sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için önemli bir etkiye sahip olan B Vitamini; kendi içerisinde B1, B2, B3, B5, B12 gibi farklı gruplara ayrılır. B grubu vitaminlerinin tümü  merkezi sinir sisteminin işleyişi ve kan hücrelerinin oluşması için oldukça önemlidir.

C Vitamini: Turunçgiller de dahil olmak üzere pek çok farklı besinden karşılanabilen C Vitamini, özellikle soğuk algınlıkları ve kansızlıkla mücadele için en etkili vitamindir. İçerdiği antioksidan ile bağışıklık sistemini düzenlemeye ve katarakt oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

D Vitamini: Vücuttaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlamaya yardımcı olan D Vitamini, kemik ve dişlerin güçlenmesi için oldukça etkilidir. D Vitamini, farklı kanser türlerinde koruyucu bir rol oynamakla birlikte böbrek hastalıklarının önlenmesi için de faydalı bir vitamindir.

E Vitamini: Kolay yorulma, halsizlik ve kansızlıkla mücadele için en etkili vitaminlerden biri olan E Vitamini aynı zamanda cinsel işlev bozukluklarının önlenmesi konusunda da oldukça önemlidir.

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasını sağlaması gibi oldukça önemli bir rol üstlenen K Vitamini aynı zamanda vücuttaki morarmaları azaltır ve diyabetin önlenmesi konusunda etkilidir. Ayrıca lösemi hastalarında tedavi amacıyla sık sık kullanılan vitaminler arasında yer alır.