Faydalı Sporlar

Düzenli bir şekilde yapılan spor aktiviteleri hem fiziksel hem de ruhsal açıdan insan sağlığı için oldukça önemlidir. Günlük yaşamın bir rutini haline getirilen sporun faydaları kısa süre içerisinde kendini gösterecektir. Yaşam kalitesini arttırmasının yanı sıra pek çok hastalıkla mücadelede etkili bir rol üstlenen spor, depresyonu önlemek ve stresle başa çıkmak için tercih edilebilecek en sağlıklı yollardan bir tanesidir. Fiziksel bir etkinliğe dayalı olarak gerçekleştirilen farklı spor türlerinin insan sağlığına da çeşitli faydaları bulunmaktadır. Faydalı sporlardan bir kaç tanesini inceleyecek olursak;

Yüzme, farklı pek çok kası aynı anda çalıştırması sebebiyle en sağlıklı sporlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Kalp ve damar sağlığını korumak için oldukça etkili bir spor olan yüzmenin kas ve iskelet sistemi üzerindeki olumlu etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Basketbol, özellikle gençlerin tercih ettiği popüler sporlardan birisidir. Amatör ya da profesyonel olarak yapılan bu sporun bedensel faydalarının yanı sıra ruhsal faydaları öne çıkmaktadır. Özellikle çocuklarda bilişsel ve sosyal gelişimi hızlandırmasının yanı sıra duygusal gerilimin boşaltılması konusunda da oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır.

Kürek çekme, tıpkı yüzme gibi vücuttaki pek çok kası aynı anda çalıştıran bir spor dalıdır. Akciğer kapasitesinin arttırılması konusunda etkili sonuçlar veren kürek çekme sporuyla birlikte kas ve eklemlerin esnekliğini arttırmak da mümkündür.

Masa tenisi, sadece fiziksel olarak performans gösterilen bir spor dalı olmaktan öteye geçmiş ve dünyanın en iyi beyin sporlarından biri olarak kabul edilmiştir. Refleks kontrolü, el-göz koordinasyonu ve hızlı karar verme kabiliyetini arttırması bu sporun aynı zamanda beyin jimnastiği olarak isimlendirilmesine de neden olmuştur.

Doğa yürüyüşü, açık hava sporları arasında en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. Doğayla iç içe olmanın ruhsal faydalarının yanı sıra dolaşım ve sindirim sistemini düzenlemesi konusunda oldukça etkilidir. Kan basıncı ve kolestrol üzerinde olumlu etkiler yaratan doğa yürüyüşlerinin aynı zamanda beyin fonksiyonlarını arttırdığı tespit edilmiştir.

Buz pateni, hem profesyonel olarak hem de hobi amacıyla yapılabilecek sporlardan bir tanesidir. Denge kurma, kas kontrolü ve konsantrasyon üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra vücuda esneklik kazandırma konusunda da oldukça etkilidir.