Faydalı Egzersizler

Düzenli olarak yapılan fiziksel aktivitelere egzersiz adı verilir. Vücudun genellikle tüm bölgelerini çalıştıran bu hareketleri düzenli ve tekrarlı bir şekilde yapmak sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek açısından oldukça önemlidir. Egzersiz yapmanın birden çok yöntemi vardır fakat yöntem değişse de amaç hep aynıdır. Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir yaşam faydalı egzersizler her zaman gereklidir..

Özellikle çağımızın en büyük problemlerinden biri olan hareketsizlikle mücadele için farklı egzersiz yöntemleri tercih edilmektedir. Buradaki asıl amaç kilo vermek değil, kişinin her türlü sağlık aktivitelerini korumaktır. Hareketsizliğin getirdiği sindirim ve dolaşım sistemi problemleri, eklem ve kas ağrılarıyla başa çıkmanın en pratik ve en eğlenceli yollarından birisi egzersizi günlük bir rutin haline getirmektir. Günlük rutin haline getirilen egzersizin yöntemleri değişse de faydaları ortaktır. Düzenli bir şekilde yapılan egzersiz ile; kas oranı yükselir, dayanıklılık ve esneklik artarak duruş bozuklukları giderilir. Kalp ve damar hastalıkları riski büyük oranda ortadan kalkar. Bağışıklık sistemi güçlenir. Bunların yanı sıra kişiyi ruhsal açıdan da olumlu etkileyerek stres seviyesinin azalmasına yardımcı olur ve uyku problemlerinin büyük oranda çözülmesine katkı sağlar.

Bahsedilen faydalar tüm egzersiz yöntemleri için geçerlidir. Kişiler yöntemler arasında kendilerine en uygun olanları tercih edebilirler fakat asıl olan harekettir.

Aerobik: Koşma, yürüme, bisiklet sürme ve dans etme gibi hareketleri içeren egzersiz türüdür. Kolay olarak kabul edilir fakat tüm vücut kaslarını çalıştırması bakımından oldukça etkili bir yöntemdir. Kan basıncını dengeler, insüline karşı duyarlılığı arttırır, kolesterol seviyesini korur ve uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olur.

İnvertal Egzersiz: Aralıklı egzersiz anlamına gelen bu egzersiz türü ile kişiler kısa sürede formunu üst seviyelere çıkarabilirler. Genellikle yüzme, koşu ve bisiklete binme gibi alanlarda tercih edilen invertal egzersizler, hareketlerin devamlı ve aralıklı olarak hızının arttırılmasıyla ilgilidir.

İzometrik Egzersiz: Genellikle evde spor yapanlar tarafından tercih edilen izometrik egzersizlerin temel prensibi kasları hareket ettirmeden egzersiz yapmaktır. Çoğunlukla belli bir pozisyonda kalarak kasların güçlendirilmesi amacıyla tercih edilir. Plank, yan plank ve köprü hareketleri en bilinen izometrik egzersizlerden bazılarıdır.