Faydalı Besinler

Beslenme, insanların hayatta kalabilmeleri ve yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmelerinin yegane ve en önemli yollarından birisidir. Çeşitli besin maddeleriyle vücuda alınan karbonhidrat, protein ve yağlar organların görevini yerine getirebilmeleri ve olağan işlevlerini sürdürebilmeleri açısından oldukça önemlidir. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmek için besin değeri yüksek sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. ‘’Sağlıklı yiyecekler lezzetsizdir.’’ önyargısını bir kenara bırakmak, günlük hayatta tüketilen pek çok besinden bilinçli olarak faydalanma konusunda önemli bir yol gösterici olacaktır.

Sağlıklı yaşamın anahtarlarını elinde bulunduran bazı besinler düzenli ve dengeli tüketildiği takdirde insan vücudu için oldukça faydalıdır. Bu besinleri tercih etmek; kanser de dahil olmak üzere pek çok hastalıktan korunmak için etkili olacaktır. Özellikle mevsimine uygun olarak tüketilen meyve ve sebzeler koruyucu katkı maddelerinden uzak ve tamamen organik olmaları sebebiyle tercih edilmelidir. Bu sebeple elma, portakal, nar, kereviz, brokoli, turp ve bal kabağı gibi besinleri kışın; çilek, şeftali, domates, enginar ve marul gibi besinleri ise yazın tercih etmek faydalı olacaktır.

Sebze ve meyvelerin yanı sıra yoğurt, süt, yumurta, kefir, yeşil ve beyaz çay, kinoa, tahıllar, deniz ürünleri ve kuruyemişler de öğünler içerisinde mutlaka yer verilmesi gereken faydalı besinler arasındadır. Kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından zengin olan kefir ile bağışıklığı güçlendirirken;  yüksek protein oranına sahip ceviz ile de kalp sağlığını korumak mümkündür. A, D, E ve K vitaminlerince zengin olan yoğurt tüketimi sindirim sistemini düzenlerken tüketilen bir dilim tam buğday ekmeği zengin lif oranıyla kolon kanseri riskini %40 oranında azaltmaya yardımcı olur.

Kolestrol seviyesini düzenleyici etkisi bilinen badem, antiviral özelliğiyle dikkat çeken sarımsak, iltihap sökücü özellik gösteren zerdeçal, sağlıklı yağlara bir alternatif olan hindistancevizi yağı, yüksek besin değeri ile chi tohumu ve hafızanın korunması konusunda etkili olan yaban mersinini düzenli olarak tüketmek de belirtilen diğer besinler gibi oldukça faydalı olacaktır. Bu besinleri satın alırken ve tüketirken doğal ve taze olmalarına dikkat etmek besinlerden alınacak maksimum fayda konusunda işe yarayacaktır.